Paywall
The second you sign up they make you pay 200 dollars LIKE DUDE WERE IN HIGHSCHOOL WE OBVIOUSLY DONT GOT THAT KIND OF MONEY???
Yes, TeachTap is free to download, however it contains in-app purchases or subscription offerings.
🤔 The TeachTap app's quality is mixed. Some users are satisfied, while others report issues. Consider reading individual reviews for more context.
TeachTap has several in-app purchases/subscriptions, the average in-app price is $268.10.
To get estimated revenue of TeachTap app and other AppStore insights you can sign up to AppTail Mobile Analytics Platform.
4.53 out of 5
882 ratings in United States
The second you sign up they make you pay 200 dollars LIKE DUDE WERE IN HIGHSCHOOL WE OBVIOUSLY DONT GOT THAT KIND OF MONEY???
I have had the app since the beginning when it was free, now, I can’t access anything because it requires a subscription. It was really fun until i got smacked with a paywall.
This app is good but I wish there were in built features like a ti-84 or a place where you can write on like a whiteboard. Especially for math problems which are impossible without them. You cant really study outside of your home for math.
Over 100$ paywall
The math and English portion both have answers that are wrong. For example, I did a parallel line question, the answer I chose had the same slope, but different y-intercept which in essence would be a correct answer in matching the equation given. However, there was another answer choice that had the same slope and another different y-intercept. Both answers could be right, but AI kept stating that only one was correct. It is frustrating, especially when I paid 200 to have this course.
I’ve changed my password multiple times, deleted the app, and logged in and out, but can’t delete the account it won’t allow me for some reason so don’t download this app.
A 200 dollar pay wall when you can just download khan academy and get the same results
I got this app and I can’t even try the first unit free to experience what this app is like before I empty out my wallet to buy full access. From what I can tell the high school courses are great but if I can’t try a course to know if it helps learn then why would I spend so much money on it?
Downloaded the app to prep for the SAT just for me to find out I had to pay $200
Passed my ap bio test. I was so cooked too, like there’s no way I should’ve passed but because of TeachTap I did it 😭 TAKE ALL MY MONEY I DONT EVEN CARE THIS IS THE BEST DAY OF MY LIFE