Will there be calculus 2 version?
Love this app for convenience! Bite sized study sessions that you can do anywhere without your notes is really helpful for busy students! Would love to see a calculus 2 edition and potentially a calculus 3 version?
Ja, Dogl Calculus ist kostenlos herunterzuladen, enthält jedoch In-App-Käufe oder Abonnements.
Nicht genügend Bewertungen, um eine zuverlässige Einschätzung vorzunehmen. Die App benötigt mehr Nutzerfeedback.
Dogl Calculus bietet mehrere In-App-Käufe/Abonnements, der durchschnittliche In-App-Preis beträgt SAR 37.66.
Um geschätzte Einnahmen der Dogl Calculus-App und weitere AppStore-Einblicke zu erhalten, können Sie sich bei der AppTail Mobile Analytics Platform anmelden.
Love this app for convenience! Bite sized study sessions that you can do anywhere without your notes is really helpful for busy students! Would love to see a calculus 2 edition and potentially a calculus 3 version?
This app is exactly what I wanted when searching for a way to study calculus on the go. It includes the most popular text books sure by most universities and goes just enough into detail on the problems where you have to think but not too much that you can’t do them in a couple of minutes. Would absolutely recommend
Good gamified way to review calculus, I hope this app is around for a long time
I’d like to start by saying I’ve been searching for a study tool for calculus and calculus 2 for a while now. Most apps will throw large clunky explanations your way, overly busy flash cards, or paywall calc 2 with ridiculous prices. This app is exactly what you would want from a calc study tool. The pro version is moderately priced, it reminds me of dualingo (which is a good thing) and the questions it puts you through involve a short explanation and targeted questions in order to reinforce your long term memory. At long last, my search is over. Mama, I’m home! Honestly, my compliments to the chef because whoever cooked this up has my absolute support, gratitude and unmitigated respect. My caps off to these people. Best app I’ve seen in years.
Just make it paid from the start if the free version is 5 questions per week. To put that in perspective, a single lesson consists of 5 questions so you won’t be making much progress. To respond to the developer response: I’m not referring to subscriptions when I say make it paid. Make a paid app. Am I really the only person sick of everyone asking for a monthly fee?
takes your textbook and gives you problems from exactly what you are learning in class. makes review so easy