Do NOT buy the Full Version
Lengthy review but my honest opinion... I, like everyone else probably, tried the demo version first to see if it was worth buying the full version. And wouldn’t you know, it was addicting enough to think the full version was worth it! So I said, cool, I got $3 to spare, I guess. (Side note: I’m not so big on game apps so, for me, it’s a huge deal when I find one I actually like.) so yeah...clearly this game WAS worthy of a five star rating until... -1 star: it only goes up to 30 levels. And that’s easy to reach, really. Truth be told, because of this quarantine life, I got there in less than a day. So imagine my disappointment when it said I’d hit the max level. Whomp whomp. Unless the creators decide in the future that they’ll offer more levels in an update, this game is NOT worth spending money on. -1 star: it makes you think you need to buy (on the game, not real purchases) all the different recipes like the popsicles, pretzels, and ice cream. But hey hey...guess what...I’d say I’ve only sold one or two ice cream cones , zero pretzels, and zero popsicles in thirty levels. -1 star: cost of the actual app should be $0.99 if you’re gonna charge people for a limited level game. Sounds stupid, but three dollars is too expensive for what you’re given when you basically get the same quality as the demo. Just save y’alls $3 and stick with the demo. That way you won’t be in my dilemma: I wanna delete the app but I paid for it so no.